Äkta Makar

Äkta Makar är en familjeklassiker på Flommen Golfklubb som inte hade ett vandringspris vid starten. Äkta Makar spelas som foursome eller greensome (slagtävling, slaggolf eller poängbogey) med handicap.

1965     Alice och Valter Almqvist
1966     Ingvor och Arne Sandberg
1967     A och C Persson
1968     Ingrid och Gunnar Bentzel
1969 A  Mona och Curt Malmgren
          B  Sonja och Sven Andersson

1970 A  Mona och Curt Malmgren
          B  Bibi och Gert Liedholm
1971 A  Magda och Hugo Helgeman
          B  Lena och Fredrik Montgomery
          C  Gun och Bertil Tegnér
1972 A  Maja-Lisa och Bertil Berggren
          B  T och Stefan Bergwall
          C  Helén och Bo Nilsson
1973 A  Asti och Carleric Schödin 
          B  Ulla och Vidar Påhlsson
          C  U och L Larsson
1974 A  Eva och Leif Persson
          B  Ingrid och Lennart Nilsson
          C  Berit och Bengt Hylén
1975 A  Agneta och Torsten Henriksson
          B  Sonja och Sven Andersson
          C  Lone och B Kalmelid
1976 A  Eva och Leif Persson
          B  Lena och Tommy Pettersson
          C  Ulla och Göran Thenfors
1977 A  Susie Bentzel och Jan-Bertil Cederholm
          B  Lone och B Kalmelid
          C  Ulla och Göran Thenfors
1979 A  Sonja och Stig Kristersson
          B  Margareta Helleblad och Gunnar Rosenlind
          C  B ritt och Knut Henriksson

1980 A  Margareta Helleblad och Gunnar Rosenlind
          B  Inga-Lill och Boo Elmér
          C  Eva och Kjell Hesseldahl
1981 A  Ulla-Britt och J Herrlander
          B  Elfriede och Börje Larsson
          C   L och Ulf Olsson
1982 A  Christina och Gert Inge Olsson
          B  Ulla och Göran Thenfors
          C 
 Britta och Knut Henriksson
1983 A  Grethe och Magnus Bertilsson
          B  Maja-Lisa och Bertil Berggren
          C  Ann-Christine och Anders Helgeman
1984 A  Soli och Håkan Lindberg
          B  Pia och Per Geimer
          C  Lena och Per-Ove Brännström
1985 A  Margareta Helleblad och Gunnar Rosenlind
          B  Elfriede och Börje Larsson
          C  Lena och Per-Ove Brännström
1986 A  Ulla och Göran Thenfors
          B  Eva och Bengt Myllenberg
          C  Eivor och Bengt Miselli
1987 A  Mi Ålund-Palmgren och Lars Göran  Palmgren
          B  Kiki och Börje Rosencrantz
          C  Mildred och Peter Landegård
1988 A  Agneta och Torsten Henriksson 
          
B  Siv och Nils Wahlquist
          C  Ulla-Britt och Ronny Bjelvebo
1989 A  Ulla och Kenneth Lundkvist
          B  Eva och Bengt Myllenberg
          C  Christina och Lars Larsson

1990 A  Margret och Börje Malm 
        B  Bodil och Sten-Erik Andersson
1991 A  Margareth och Tommy Odeborn 
        B  Berit och Bengt Hylén
        C  Birgitte och Karl-Gustav Drotz
1992 A  Margareth och Tommy Odeborn
        B  Siv och Ingemar Jansson 
        C  Ann-Mari och Bengt Ohrberg
1993 A  Maj-Britt och Åke Bergkvist
        B  Carina och Magnus Eneskär
        C  Gunvor och Kurt Hagbrand
1994 A  Tina Algkvist och Jörgen Hylén
        B  Mildred och Peter Landegård
        C  Gunvor och Kurt Hagbrand
1995 A  Tina Algkvist och Jörgen Hylén 
        B  Louise och Claus Dahlqvist 
        C  Agneta Sylvan och Kjell Nordström
1996 A  Soli och Håkan Lindberg
        B  Lisbeth och Carsten Kvist
        C  Anette och Olle Åkerlund
1997 A  Berit och Bengt Hylén
        B  Britt och Lars Åström
        C  Kerstin och Thor Berggren
1998 A Gunilla och Staffan Antin
        B  Britt och Lars Åström
1999 A  Marie och Peter Stenqvist
        B  Karin och Bo Israelsson
        C  Annebett och Kjell Nordström

2000 A  Ulla och Kenneth Lundkvist 
        B  Anne och Ingemar Bodén
2001 A  Ann-Kristin Gullstrand och Martin Girdo 
        B  Ewa Rubin och Klas Hellkvist
2002 A  Katarina Saldeen-Niléhn och Anders Niléhn
        B  Kathryn och Kalle Löw
2003     Kerstin och Thor Berggren (en klass)
2004 A  Ann Marie Olsson och Stefan Ebervall 
        B  Ahnja och Peter Jeppsson
2005 A  Ingela Pålsson Skarin och Ulf Pålsson 
        B  Stella Haglund och Lars Eriksson
2006 A  Ingela Pålsson Skarin och Ulf Pålsson
        B  Karen och Leif Ekelund
2007 A  Eva och Fredrik Groth
        B  Ingrid och Claes Enhörning
2008 A  Annika och Thomas Kjellker
        B  Marie-Louise och Bo Andersson
2009     Ida Larsson och Peter Jeppsson (båda Oxie GK) (en klass)
 
2010     Ann Falkenberg och Peter Dahlberg (en klass)
2011     Katarina Saldeen-Niléhn och Anders Niléhn (en klass)
2012     Ulla och Kenneth Lundkvist (en klass)
2013     Katarina Saldeen-Niléhn och Anders Niléhn (en klass)
2014     Anelie och Mats Larsén (en klass)
2015 A  Louise och Bengt Malmgren (Sala-Heby GK) 
        B  Ingela Pålsson Skarin och Ulf Pålsson
2016 A  Marie och Jan Hallbeck
        B  Annette och Anders Wilhelmsson

 

VÅRA PARTNERS